Vítejte na webu Jihlavských listů. Prostřednictvím unikátní databáze můžete sledovat vašeho politika. Máte na něj otázku? Stačí u jeho jména kliknout na Zeptejte se… a napsat dotaz. Redakce Vaši otázku obdrží a přepošle politikovi. Slibujeme, že váš dotaz nezameteme pod koberec. Odpověď na vaši otázku zveřejníme právě na specializovaném politickém portále vas-politik.cz. Vaše redakce Jihlavských listů
Narodil se v Praze, žije v Pelhřimově. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství v Praze. Působil ve funkci primáře ortopedického oddělení a náměstka nemocnice (1976-2008).
Na kandidátce nezávislých kandidátů jako nestraník vstoupil v roce 1998 v Pelhřimově do komunální politiky, když se stal zastupitelem, kterým je dodnes. V letech 2002-2010 byl členem Rady města Pelhřimov.
Do Kraje Vysočina byl zvolen v roce 2004 jako bezpartijní na kandidátce ČSSD. O čtyři roky později, v roce 2008, byl lídrem kandidátky a byl zvolen hejtmanem Kraje Vysočina. Post krajského zastupitele i hejtmana obhájil i v následujících volbách v letech 2012 a 2016. V posledních volbách v roce 2020 obhájil post zastupitele, celkově až páté místo ČSSD ve volbách mu však neumožnilo stát se opět hejtmanem.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval za náš kraj jako lídr ČSSD a byl zvolen poslancem. Uspěl i ve volbách na podzim roku 2017, kdy se jako lídr a jediný z kandidátky ČSSD dostal z Vysočiny do Sněmovny.
Mezi jeho zájmové oblasti patří od samého počátku problematika českého zdravotnictví a jeho financování.
V roce 2021 se ČSSD nedostala do sněmovny a Jiří Běhounek tak post poslance neobhájil. ČSSD se v červnu 2023 přejmenovala na Sociální demokracii (SOCDEM).
V roce 2024 kandidoval v krajských volbách za SOCDEM, uspěl a stal se zastupitelem. Sociální demokracie utvořila koalici s ANO a SPD+Trikolora+PRO a Běhounek se stal krajským radním.
Stranická historie: V letech 1985–1989 byl členem KSČ. Na jaře 2021 vstoupil do ČSSD. Na dubnovém sjezdu strany byl zvolen místopředsedou.
O něm: Nejúspěšnější hejtman v České republice – svůj post obhájil třikrát.
Kandidoval na kandidátce ČSSD jako bezpartijní, což politický komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko označil za „chytrý tah“.
V roce 2013, kdy byl zvolen poslancem, vnitrostranické usnesení strany neumožňovalo souběh funkcí (poslance a hejtmana). J. Běhounek si však ponechal funkce obě s tím, že se dají zvládnout, protože Vysočina není „silný kraj“.
Podle krajského šéfa ČSSD na Vysočině Petra Krčála bylo zásadní Běhounkovou podmínkou, aby se jeho nástupcem ve Sněmovně nestal kontroverzní exposlanec Petr Zgarba (ČSSD), kterého voliči dvakrát při volbách vykroužkovali. P. Zgarba totiž skončil jako první náhradník.
Množství funkcí - poslanec, hejtman, předseda Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (a k tomu řada členství v různých výborech, podvýborech, Asociaci krajů ČR, zastupitel Pelhřimova aj.) - mu bývaly vyčítány opozicí s tím, že nelze všechny na 100 % zvládnout.